Facebook
Instagram
YouTube
logo_vesper

ZAPOWIEDZI

47269260_2269037140006857_7307567115303649280_n
INKUB

Artur Urbanowicz

Dwie epoki.
Dwie historie.
Jedna wioska.
Jedna czarownica.
Jedna klątwa.

Wyobraź sobie, że możesz wszystko. Nawet oszukać śmierć.

Nad Suwalszczyzną za kilka dni pojawi się zorza polarna. W Jodoziorach, małej wiosce na prowincji, zostają znalezione spopielałe zwłoki małżeństwa. Wśród lokalnej społeczności miejsce to owiane jest złą sławą, słynie ze szczególnego nasilenia przemocy, chorób, zaginięć i samobójstw. Mówi się też o zjawiskach nadprzyrodzonych – niezidentyfikowanym zielonym świetle, odgłosach niewiadomego pochodzenia, a także o nawiedzonym domu. Miejscowi wierzą, że to on rozsyła wokół negatywną energię, która wydobywa z ludzi najgorsze instynkty.
Tajemnicami wioski żywo interesuje się młody dzielnicowy, który wkrótce popełnia samobójstwo. Sprawę jego śmierci bada Vytautas Česnauskis, policjant na wpół litewskiego pochodzenia z komendy miejskiej w Suwałkach. Odkrywa, że mroczna historia Jodozior ma swoje korzenie w latach siedemdziesiątych. Wtedy miała tam mieszkać kobieta, która parała się czarami…

45581783_2256416794602225_5322242040623267840_n
ADWOKAT DIABŁA

Andrew Neiderman

Książka napisana w 1990 roku przez Andrew Neidermana powieść „The Devil’s Advocate”. Nie została nigdy przetłumaczona na język polski, ale sama historia jest doskonale w naszym kraju znana za sprawą świetnej ekranizacji z Alem Pacino i Keanu Reevesem w rolach głównych.

50454559_2300746990169205_436527668372963328_n
KORPORACJUSZ

Jakub Dziekan

Jakub Dziekan przyszedł na świat trzydzieści dwa lata temu w Pułtusku. Debiutował w połowie pierwszej dekady XXI wieku wierszami publikowanymi na łamach wydawanego własnym sumptem art-zine’a o tematyce literackiej i muzycznej. Kilka lat później doszło do nieuniknionego: postanowił ożenić pasję do słów z pasją do dźwięków, kiedy zadebiutował jako wokalista akompaniujący sobie na gitarze akustycznej. Wśród inspiratorów wymienia Boba Dylana, Tima i Jeffa Buckleyów oraz …. Patyczaka. Ledwie rozpoczętą karierę muzyczną spowolniła przeprowadzka do Warszawy, gdzie rozpoczął karierę w Mordorze. „Korporacjusz” to jego pierwsza powieść.

To powieść wielowarstwowa, z jednej strony obyczajowa, autor w humorystyczny, momentami wręcz groteskowy sposób dokonuje dekonstrukcji mechanizmów i mentalności specyficznej dla środowiska pracowników korporacji. Z drugiej kreśli wspaniały portret psychologiczny samotnej, zgubionej w tym świecie jednostki, nieprzystosowanej do takiego stylu życia. Główny bohater, pełen kompleksów, fobii, natręctw, lęków społecznych, wciśnięty jest w rządzące się swoimi prawami bezduszne tryby korporacji. W sieci wzajemnych zależności, absurdalnych schematów, specyficznej nomenklatury nie każdy może zachować ludzie cechy, w dodatku nasz bohater beznadziejnie zakochuje się w nowej pracownicy, co tylko komplikuje jego i tak niełatwe życie uczuciowe, ale też staje się punktem zwrotnym dla fabuły powieści.

Dramat jak u Kafki, groteska jak u Vonneguta. Jedyna w swoim rodzaju sfrustrowana proza korporacyjna…

SFK_1
SPRAWA FLORIANA KNIOTKA

Piotr Świątkowski

„Jaka była najgorsza rzecz, którą kiedykolwiek zrobiłeś?”

„Sprawa Floriana Kniotka” Piotra Świątkowskiego to książka, która łączy dwa dominujące obszary zainteresowań naszego wydawnictwa. Jest to powieść po części sensacyjna, po części kryminał, ale jak rzadko która, zakotwiczona w realiach historycznych. Główny bohater, co łatwo sprawdzić, jest postacią autentyczną, podobnie jak wydarzenia będące osią fabuły, która to oparta jest na dokumentach znalezionych przez autora w archiwach IPN.

Książka nie osądza, nie ocenia, pokazuje różne oblicza zarówno opozycji demokratycznej jak i służb bezpieczeństwa PRL. Jej olbrzymią zaletą jest to, że w sposób niezwykle przystępny dla współczesnego czytelnika (wszak to powieść, beletrystyka, a nie książka stricte historyczna) rekonstruuje metody pozyskiwania tajnych współpracowników przez SB.

PRL. Lata osiemdziesiąte. Poznański pallotyn ksiądz Florian Kniotek jeździ do Francji z paszportem konsularnym w kieszeni, spotyka się z Czesławem Miłoszem, przewozi pieniądze dla Adama Michnika. Częste wyjazdy duchownego wzbudzają zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa. Rozpoczyna się sprawa operacyjnego rozpracowania „Redaktor”. Wśród agentów bezpieki są zakonni współbracia księdza. Jakich metod używa SB, by złamać pallotyna? Jak werbuje współpracowników? Jak zachowują się przyjaciele Kniotka?

Po latach do sprawy wracają poznański nauczyciel historii i jego przyjaciel z lat dzieciństwa, syn oficera SB. Nie wiedzą, jak mocno przeszłość odcisnęła się na współczesności. Dawne winy mogą pokrzyżować plany ludzi, którzy na sztandarach niosą hasło „Bóg Honor Ojczyzna”.

tank-warefare-vesper-ffffff
WOJNA PANCERNA NA FRONCIE WSCHODNIM 1941-1942. Schwerpunkt

Robert A. Forczyk

Książka prezentuje dokładny odtworzenie bitew pancernych na froncie wschodnim. Opisuje rozwój sposobu prowadzenia walk za pomocą pojazdów opancerzonych podczas każdej z faz walk na froncie wschodnim. Dogłębnie analizuje manewry czołgów w trakcie najważniejszych kampanii w tym pod Leningradem, Charkowem, Stalingrad, Moskwa, Kijów i na Kaukazie. Dzięki tej publikacji czytelnik uzyskuje wgląd w taktykę i poznaje uzbrojenie wykorzystywane podczas bitew.

Zapowiedzi
4.45 (89.09%) 11 votes